Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gołdapi

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

03.10.2024 godz. 10:04

HPAI, czyli wysoce zjadliwa grypa ptaków

HPAI, czyli wysoce zjadliwa grypa ptaków (ang. Highly Pathogenic Avian Influenza), to choroba wirusowa, która wpływa głównie na ptaki, ale może także zarażać inne zwierzęta, w tym ssaki. Wywoływana jest przez wirusy grypy ptaków z grupy A, które są zdolne do szybkiej mutacji i mają potencjał do wywoływania epidemii.

Kluczowe informacje:

  1. Objawy: HPAI może prowadzić do poważnych objawów u ptaków, takich jak nagła śmierć, zmniejszenie apetytu, problemy z oddychaniem, opuchnięcia głowy i szyi, a także zmiany w zachowaniu.
  2. Przenoszenie: Wirus HPAI rozprzestrzenia się głównie przez kontakt z zakażonymi ptakami, ich wydalinami oraz kontaminowane środowisko. Może także przenikać do gospodarstw przez osoby, sprzęt lub przedmioty.
  3. Wpływ na przemysł drobiarski: Wybuchy HPAI mogą prowadzić do poważnych strat w przemyśle drobiarskim, obejmujących masowe ubojstwo zarażonych ptaków oraz ograniczenia w handlu.
  4. Zagrożenie dla ludzi: Choć zakażenia ludzi są rzadkie, HPAI może powodować poważne choroby u ludzi, szczególnie w przypadku bliskiego kontaktu z zakażonymi ptakami. Objawy u ludzi mogą obejmować gorączkę, kaszel i problemy z oddychaniem.
  5. Kontrola i zapobieganie: W celu kontroli HPAI stosuje się różne środki, takie jak szczepienia drobiu, monitorowanie populacji ptaków, oraz eliminację zakażonych osobników. Ważne jest również informowanie o zasadach bioasekuracji w gospodarstwach.
  6. Edukacja i informacja: Współpraca między instytucjami weterynaryjnymi, rolniczymi oraz organizacjami zdrowia publicznego jest kluczowa w zwalczaniu HPAI.

   

Aktualna sytuacja

  1. Wybuchy: W ostatnich latach w Polsce zgłaszano przypadki HPAI, szczególnie wśród dzikich ptaków oraz w gospodarstwach drobiowych. Władze weterynaryjne regularnie monitorują sytuację i podejmują działania w przypadku wykrycia wirusa.
  2. Zarządzanie kryzysowe: W przypadku wykrycia HPAI w danym rejonie, stosowane są środki bioasekuracji, które mogą obejmować ubój zarażonych ptaków, kwarantannę oraz dezynfekcję.
  3. Prewencja: Rolnicy są zachęcani do przestrzegania zasad bioasekuracji, takich jak ograniczenie kontaktu drobiu z dzikimi ptakami oraz regularne monitorowanie stanu zdrowia ptaków.

Informacje publiczne

  1. Edukacja: Władze sanitarno-weterynaryjne prowadzą kampanie informacyjne, aby edukować rolników i społeczeństwo na temat HPAI, objawów choroby oraz zasad bezpieczeństwa.
  2. Współpraca z organizacjami: W Polsce działają różne instytucje, które współpracują w zakresie monitorowania i zwalczania HPAI, w tym Inspekcja Weterynaryjna oraz instytuty badawcze.

Przeciwdziałanie i badania

  1. Monitoring: Regularne badania i monitoring populacji ptaków, zarówno dzikich, jak i hodowlanych, są kluczowe w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu HPAI.
  2. Szczepienia: W niektórych przypadkach wprowadzane są programy szczepień dla drobiu w rejonach zagrożonych.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń o HPAI, ważne jest zgłoszenie tego do lokalnych służb weterynaryjnych, które podejmą odpowiednie kroki.

 

23.08.2024 godz. 10:24

szczepienia lisów - jesień 2024 — komunikaty

Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 9-10 września 2024 r.,

na terenie powiatu ełckiego, powiatu oleckiego, powiatu gołdapskiego, powiatu węgorzewskiego, powiatu giżyckiego (gmina Giżycko, Kruklanki, Miłki i Wydminy), powiatu piskiego (gmina Biała Piska, Orzysz oraz Pisz)

K O M U N I K A T

08.08.2024 godz. 12:13

Ogłoszenia o naborze

Inspektor Weterynaryjny

Do spraw: inspektor weterynaryjny w Zespole ds.zdrowia i ochrony zwierząt

Ważne do: 23 sierpnia 2024 r.

Ogłoszenie

11.07.2024 godz. 12:45

Uwaga gorąco

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych, zwłaszcza jeśli nie mają odpowiedniej ochrony przed gorącem.


Jeśli masz królika, chomika, czy inne małe zwierzęta domowe, zapewnij im odpowiednie warunki chłodzenia, np. odpowiednią wentylację w ich klatkach, dostęp do cienia i chłodniejszych powierzchni.

Zawsze bądź czujny i uważny na zachowanie swojego zwierzaka w przypadku wysokich temperatur, ponieważ przegrzanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i nawet zagrozić życiu zwierzęcia. Jeśli zauważysz symptomy przegrzania u swojego zwierzaka, jak np. nadmierne sapanie, biała błona na oczach, słabość, szybkie bicie serca, natychmiast przenieś go w chłodniejsze miejsce i skontaktuj się z weterynarzem.

  1. Zapewnij odpowiednie schłodzenie: Upewnij się, że zwierzę ma dostęp do cienia i świeżej wody, oraz że znajduje się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
  2. Nigdy nie zostawiaj zwierzęcia w zamkniętym samochodzie: Nawet krótki czas pozostawienia zwierzęcia w zamkniętym samochodzie pod słońcem może prowadzić do śmierci zwierzęcia z powodu przegrzania.
  3. Możesz również rozpylać ich sierść wodą zraszającą, aby pomóc im się ochłodzić.
  4. Jeśli możliwe, zapewnij im możliwość kąpieli w zimnej wodzie.
  5. Zadbaj o to, aby powierzchnie, na których przebywają zwierzęta, nie były nagrzane, możesz użyć chłodnych opasek na szyję lub specjalnych mat chłodzących, aby pomóc zwierzęciu utrzymać chłodność.
  6. Jeśli to możliwe, korzystaj z klimatyzacji w domu lub w samochodzie, aby zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki temperaturowe.
  7. Unikaj spacerów w gorące dni: Staraj się wychodzić na spacery z psem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby uniknąć gorąca słońca.
  8. Monitoruj zachowanie zwierzęcia: Zwracaj uwagę na objawy przegrzania, takie jak nadmierne oddychanie, lethargia, wydłużenie języka i biegunka. Jeśli zauważysz takie objawy, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem.
  9. Dbaj o odpowiednią pielęgnację: Częste szczotkowanie igieł w przypadku długowłosych ras, aby pomóc w regulacji ciepła ciała oraz ograniczenie intensywnych ćwiczeń w najgorętszych godzinach dnia.

Pamiętaj, że zwierzęta są podatne na przegrzanie, dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiedniej ochrony przed upałami. Jeśli masz obawy co do stanu zdrowia swojego zwierzęcia w związku z upałami, skonsultuj się z weterynarzem.

 

 

Sposoby zwierząt na upały

  1. Chodzenie po zacienionych obszarach lub szukanie chłodniejszych miejsc, aby uniknąć bezpośredniego słońca.
  2. Pływanie w wodzie, aby schłodzić ciało, jak robią to hipopotamy i słonie.
  3. Rozkładanie skrzydeł lub futra dla chłodzenia, jak robią to ptaki i psy.
  4. Ograniczenie aktywności fizycznej i odpoczynek w ciągu dnia, aby uniknąć przegrzania.
  5. Spożywanie większej ilości wody, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i uniknąć odwodnienia.
  6. Kopanie nor lub ukrywanie się w schronieniach, aby utrzymać się w chłodniejszym miejscu.
  7. Wykorzystywanie technik termoregulacji, jak ochładzanie ciała przez parowanie, jak robią to psy przez oblizywanie swojego futra.
  8. Unikanie gorącej nawierzchni, takiej jak asfalt czy piasek, aby nie poparzyć swoich łap.

 

03.07.2024 godz. 10:51

O ZBĘDNYCH I ZUŻYTYCH SKŁADNIKACH MAJĄTKU RUCHOMEGO PIW

O ZBĘDNYCH I ZUŻYTYCH SKŁADNIKACH MAJĄTKU RUCHOMEGO

POWIATOWEGO INSPEKTORATU WETERYNARII W GOŁDAPI

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi z siedzibą przy ul. Wojska Polskiego 17A, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 października 2019r. w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego Skarbu Państwa, w który wyposażone są jednostki budżetowe ( Dz. U. z 2019r, poz. 2004 ze zm. ) informuje o posiadaniu zbędnych i zużytych składnikach majątku ruchomego z przeznaczeniem do nieodpłatnego przekazania innej jednostce budżetowej.

 

Jednostki budżetowe zainteresowane przejęciem składników majątkowych proszone są o złożenie  do dnia 19 lipca 2024r. pisemnego wniosku o nieodpłatne przekazanie wskazanych składników majątku, który należy kierować do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gołdapi na adres: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi, ul. Wojska Polskiego 17A, 19-500 Gołdap.

 

Wniosek powinien zawierać elementy i dokumenty wymienione § 38 ust. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 2019r. ( Dz. U. z 2019r., poz. 2004 ze zm. )

 

O podziale majątku decydować będzie kolejność otrzymanych wniosków.

 

Wszelkich dodatkowych informacji udziela Pan Krzysztof Tylenda lub Pani Katarzyna Krzyżewska,

tel. 87 444 50 30, 696429069

 

Szczegółowy wykaz zbędnych i zużytych składników majątku ruchomego zawiera załącznik nr 1.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii

w  Gołdapi

 

Załącznik: Wykaz składników

25.06.2024 godz. 09:11

WŚCIEKLIZNA

Wścieklizna, znana również jako choroba wściekłych zwierząt, jest wirusową chorobą zakaźną, która atakuje układ nerwowy ssaków, w tym ludzi. Choroba jest zwykle przenoszona przez ugryzienie zarażonego zwierzęcia, najczęściej przez psy. Objawy wścieklizny u ludzi obejmują gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, trudności z oddychaniem, spadek zdolności połykania, a w zaawansowanych przypadkach prowadzi do stanów splątania, drgawek, utraty przytomności i śmierci.

Czytaj więcej
25.03.2024 godz. 14:38

INFORMACJA O ZBĘDNYCH I ZUŻYTYCH SKŁADNIKACH RZECZOWYCH MAJĄTKU RUCHOMEGO W POWIATOWYM INSPEKTORACIE WETERYNARII W GOŁDAPI

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 2019 roku w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego Skarbu Państwa (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 2303 z późń. zm.) informuje, że posiada zbędne i zużyte składniki majątku ruchomego  przeznaczone do nieodpłatnego przekazania na czas nieoznaczony, będące na wyposażeniu Inspekcji Weterynaryjnej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gołdapi. 

  1. Nieodpłatne przekazanie składnika rzeczowego majątku ruchomego może nastąpić na pisemny wniosek podmiotów określonych w § 38 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 2019 r. (tj. Dz.U. z 2023 poz. 2303 z późn. zm.) .
  1. Jednostki zainteresowane otrzymaniem składnika rzeczowego majątku ruchomego wymienionego w załączniku nr 1 do niniejszej informacji, mogą składać pisemne wnioski.

Wniosek (zał. nr 2) zainteresowanego podmiotu lub organu powinien zawierać elementy i dokumenty wymienione w § 38 ust. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 2019 r. (tj. Dz.U. z 2023 poz. 2303 z późn. zm.), a w szczególności:

- nazwę, siedzibę i adres jednostki sektora finansów publicznych lub państwowej osoby prawnej;

- wskazanie składnika rzeczowego majątku ruchomego, którego wniosek dotyczy;

- oświadczenie, że przekazany składnik rzeczowy majątku ruchomego zostanie odebrany w terminie i miejscu wskazanym w protokole zdawczo – odbiorczym; 

- uzasadnienie.

 

  1. Wnioski należy składać pisemnie na adres: Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gołdapi, ul. Wojska Polskiego 17A lub przesłać pocztą na w/w adres do dnia 11 kwietnia 2024r., do godz.  1000    (liczy się data wpływu do jednostki).

Samochód można oglądać w dni robocze w siedzibie sprzedającego w godz. 800-1400 .

W przypadku, gdy co najmniej dwie jednostki wymienione w  § 38 ust.1   ww. rozporządzenia, będą zainteresowane nieodpłatnym przekazaniem, o przydziale składnika rzeczowego majątku ruchomego decyduje kolejność wpłynięcia wniosków oraz analiza potrzeb podmiotu wnioskującego. Nieodpłatnie przekazany składnik rzeczowy majątku ruchomego zostanie odebrany na koszt wnioskującego w terminie i miejscu uzgodnionym  na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego.

  1. Osobami uprawnionymi do bezpośredniego kontaktowania się z zainteresowanymi uczestnikami jest:
    Tadeusz Faliński pod nr tel. 87 444 50 30 lub kontakt osobisty w siedzibie Zamawiającego, w godz. 800 - 1400   .

 

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii

w Gołdapi

Stanisław Karkosiński

 

Zdjęcia

Załącznik nr 1 do informacji

Załącznik nr 2 - wniosek o nieodpłatne przekazanie_darowiznę majątku ruchomego - samochód PIW Gołdap

 

08.03.2024 godz. 21:55

INFORMACJA O ZBĘDNYCH I ZUŻYTYCH SKŁADNIKACH RZECZOWYCH MAJĄTKU RUCHOMEGO W POWIATOWYM INSPEKTORACIE WETERYNARII W GOŁDAPI

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 2019 roku w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego Skarbu Państwa (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 2303 z późń. zm.) informuje, że posiada zbędne i zużyte składniki majątku ruchomego  przeznaczone do nieodpłatnego przekazania na czas nieoznaczony, będące na wyposażeniu Inspekcji Weterynaryjnej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gołdapi. 

  1. Nieodpłatne przekazanie składnika rzeczowego majątku ruchomego może nastąpić na pisemny wniosek podmiotów określonych w § 38 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 2019 r. (tj. Dz.U. z 2023 poz. 2303 z późn. zm.) .
  1. Jednostki zainteresowane otrzymaniem składnika rzeczowego majątku ruchomego wymienionego w załączniku nr 1 do niniejszej informacji, mogą składać pisemne wnioski.

Wniosek (zał. nr 2) zainteresowanego podmiotu lub organu powinien zawierać elementy i dokumenty wymienione w § 38 ust. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 2019 r. (tj. Dz.U. z 2023 poz. 2303 z późn. zm.), a w szczególności:

- nazwę, siedzibę i adres jednostki sektora finansów publicznych lub państwowej osoby prawnej;

- wskazanie składnika rzeczowego majątku ruchomego, którego wniosek dotyczy;

- oświadczenie, że przekazany składnik rzeczowy majątku ruchomego zostanie odebrany w terminie i miejscu wskazanym w protokole zdawczo – odbiorczym; 

- uzasadnienie.

  1. Wnioski należy składać pisemnie na adres: Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gołdapi, ul. Wojska Polskiego 17A lub przesłać pocztą na w/w adres do dnia 22 marca 2024r., do godz. 1200    (liczy się data wpływu do jednostki).

Samochód można oglądać w dni robocze w siedzibie sprzedającego w godz. 800-1400 .

W przypadku, gdy co najmniej dwie jednostki wymienione w  § 38 ust.1   ww. rozporządzenia, będą zainteresowane nieodpłatnym przekazaniem, o przydziale składnika rzeczowego majątku ruchomego decyduje kolejność wpłynięcia wniosków oraz analiza potrzeb podmiotu wnioskującego. Nieodpłatnie przekazany składnik rzeczowy majątku ruchomego zostanie odebrany na koszt wnioskującego w terminie i miejscu uzgodnionym  na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego.

  1. Osobami uprawnionymi do bezpośredniego kontaktowania się z zainteresowanymi uczestnikami jest:
    Tadeusz Faliński pod nr tel. 87 444 50 30 lub kontakt osobisty w siedzibie Zamawiającego, w godz. 800 - 1400   .

 

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii 

w Gołdapi

Stanisław Karkosiński

 

zdjęcia

Załącznik nr 1 do informacji

Załącznik nr 2 - wniosek o nieodpłatne przekazanie_darowiznę majątku ruchomego - samochód PIW Gołdap

19.02.2024 godz. 13:17

INFORMACJA O ZBĘDNYCH I ZUŻYTYCH SKŁADNIKACH RZECZOWYCH MAJĄTKU RUCHOMEGO W POWIATOWYM INSPEKTORACIE WETERYNARII W GOŁDAPI

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 2019 roku w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego Skarbu Państwa (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 2303 z późń. zm.) informuje, że posiada zbędne i zużyte składniki majątku ruchomego  przeznaczone do nieodpłatnego przekazania, będące na wyposażeniu Inspekcji Weterynaryjnej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gołdapi. 

  1. Nieodpłatne przekazanie składnika rzeczowego majątku ruchomego może nastąpić na pisemny wniosek podmiotów określonych w § 38 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 2019 r. (tj. Dz.U. z 2023 poz. 2303 z późn. zm.) .
  1. Jednostki zainteresowane otrzymaniem składnika rzeczowego majątku ruchomego wymienionego w załączniku nr 1 do niniejszej informacji, mogą składać pisemne wnioski.

Wniosek (zał. nr 2) zainteresowanego podmiotu lub organu powinien zawierać elementy i dokumenty wymienione w § 38 ust. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 2019 r. (tj. Dz.U. z 2023 poz. 2303 z późn. zm.), a w szczególności:

- nazwę, siedzibę i adres jednostki sektora finansów publicznych lub państwowej osoby prawnej;

- wskazanie składnika rzeczowego majątku ruchomego, którego wniosek dotyczy;

- oświadczenie, że przekazany składnik rzeczowy majątku ruchomego zostanie odebrany w terminie i miejscu wskazanym w protokole zdawczo – odbiorczym; 

- uzasadnienie.

  1. Wnioski należy składać pisemnie na adres: Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gołdapi, ul. Wojska Polskiego 17A lub przesłać pocztą na w/w adres do dnia 01 marca 2024r., do godz. 1200    (liczy się data wpływu do jednostki).

Samochód można oglądać w dni robocze w siedzibie sprzedającego w godz. 800-1400 .

W przypadku, gdy co najmniej dwie jednostki wymienione w  § 38 ust.1   ww. rozporządzenia, będą zainteresowane nieodpłatnym przekazaniem, o przydziale składnika rzeczowego majątku ruchomego decyduje kolejność wpłynięcia wniosków oraz analiza potrzeb podmiotu wnioskującego. Nieodpłatnie przekazany składnik rzeczowy majątku ruchomego zostanie odebrany na koszt wnioskującego w terminie i miejscu uzgodnionym  na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego.

  1. Osobami uprawnionymi do bezpośredniego kontaktowania się z zainteresowanymi uczestnikami są:
    Stanisław Karkosiński, Tadeusz Faliński pod nr tel. 87 444 50 30 lub kontakt osobisty w siedzibie Zamawiającego, w godz. 800 - 1400

 

 

INFORMACJA O ZBĘDNYCH I ZUŻYTYCH SKŁADNIKACH RZECZOWYCH MAJĄTKU RUCHOMEGO

zdjęcia NISSAN

Załącznik nr 1 do informacji

Załącznik nr 2 - wniosek o nieodpłatne przekazanie_darowiznę majątku ruchomego - samochód PIW Gołdap

Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce. Przeczytaj więcej o cookies lub ukryj ten komunikat x